Principal (initial amount), P = 770
Annual simple interest rate, R = 3.5%
From date: May 16, 2016
To date: Dec 16, 2017
Duration, T = 579 days (19 Months)
Commission fee (withdrawal or payment), F = 1%
No. of days in a year, N = 365
I = Simple interest:
I = (P × R × T) ÷ N =
(770 × 3.5% × 579) ÷ 365 =
(770 × 3.5 × 579) ÷ (365 × 100) =
1,560,405 ÷ 36,500 ≈
42.750821917808 ≈
42.75
B = Amount earned before deducting the
commission fee (withdrawal or payment):
B = P + I =
770 + 42.750821917808 =
812.750821917808 ≈
812.75
D = Amount earned after deducting the
commission fee (withdrawal or payment):
D = B - F =
B - F% × B =
(1 - F%) × B =
(1 - 1%) × 812.750821917808 =
99% × 812.750821917808 ≈
804.62331369863 ≈
804.62
Pr = Investment profit:
Pr = D - P =
804.62331369863 - 770 =
34.62331369863 ≈
34.62